Current Cups and Trophies and Historical Winners





George Windsor Cup

The George Windsor Cup - Overall Winner

2005 Sandra Howe

2006 Harry Godden

2007 Sandra Howe

2008 Sandra Howe

2009 Sandra Howe

2010 Sandra Howe

2011 Sandra Howe

2012 Christine King

2013 Christine King

2014 Pauline Hobbs

2015 Sandra Howe

2016 Christine King and Roger Rowsell


Top

The Family Bowl

The Family Bowl - Overall by a family of 2-4 members


1982 The Austin Family

1983 The Head Family

1984 The Austin Family

1985 The Head Family

1987 The Austin Family

1988 The Cade Family

1989 The Head Family

1990 The Bailey Family

1991 The Benner Family

1992 The Head Family

1993 The Benner Family

1994 The Benner Family

1995 The Benner Family

1998 The Bailey Family

1999 The Bailey Family

2000 The Bailey Family

2001 The Howe Family

2002 The Howe Family

2003 The Howe Family


2004 The Benner Family

2005 The Howe Family

2006 The Howe Family

2007 The Howe Family

2008 The Howe Family

2009 The Howe Family

2010 The Howe Family

2011 The Howe Family

2012 Austin Family / King Family

2013 The Howe Family

2014 Millard Family

2015 Howe / Thomson Family

2016 King / Landrigan Family




Top

The Palmer Cup

The Palmer Cup - By a Piltonian


1978 R.L. Smith

1979 Mrs V Schofield

1980 Mrs H Austin

1981 R G Smith

1982 Mrs C Head

1983 Mrs C head

1984 Rachel Austin

1985 Mrs Carol Head

1986 Mrs O. Boyce

1987 R. Rowsell

1988 R. Rowsell

1989 Mrs Carol Head

1990 Mrs E Grant

1991 S W Tofts

1992 Mrs C. Head/Graham Bailey

1993 Mrs Gane / Roger Rowsell

1994 Alan Edwards

1995 Joanna Benner

1996 Roger Rowsell

1998 Graham Bailey


1999 Graham Bailey

2000 Graham Bailey

2001 Sandra Howe

2002 Sandra Howe

2003 Sandra Howe

2004 Emma Kynaston

2005 Sandra Howe

2006 Sandra Howe

2007 Sandra Howe

2008 Sandra Howe

2009 Sandra Howe

2010 Sandra Howe

2011 Sandra Howe

2012 Christine King

2013 Christine King

2014 Pauline Hobbs

2015 Sandra Howe

2016 Christine King & Roger Rowsell



Top

Visitor's Cup

The Visitor's Cup - By a non-resident


1979 E.H. Knowles

1980 E.G. Willcox

1981 E.G. Willcox

1982 Miss C. Carter

1983 D.E. Difford

1984 D.E. Difford

1985 Miss J.S. Orledge

1986 Miss C.P. Carter

1987 Miss K. Long

1988 F.G. Anfield

1989 F.G. Anfield

1990 Mrs J. Churches

1991 F. Ganfield

1992 F. Ganfield

1993 F. Ganfield

1994 F. Ganfield

1995 A.L. Edwards

1996 Mrs J. Simpson

1998 Mrs J. Churches

1999 Mrs P. Hobbs

2000 Mrs P. Hobbs

2003 Mrs P. Hobbs


2004 H.R. Godden

2005 H.R. Godden

2006 H.R. Godden

2007 H.R. Godden

2008 R. Austin

2009 E. Thomson

2010 S. Millard

2011 Tia Bell

2012 S. Millard

2013 Abbie Phillips

2014 Suzanne Millard

2015 Kate Thomson

2016 Suzanne Millard



Top

Jack Hiscox Cup

Jack Hiscox Cup - Member of Pilton Royal British Legion

1960 Mrs A Leigh

1961 N. Coleman

1962 Sir John Fox/N.Coleman

1963 Sir John Fox

1964 Sir John Fox

1965 N. Coleman

1966 N. Coleman

1967 N. Coleman

1968 E.G. Windsor

1969 N. Coleman

1970 Mrs. J. Bond

1971 Mrs J. Bond

1972 Sir G. Forestier-Walker

1973 Mrs J. Bond

1975 J. Bond

1976 P. Tookey

1977 Mrs E. Grant

1978 Mrs E. Grant

1979 Mrs E. Grant

1980 Mrs E. Grant/Mrs. R.N. de Gex

1981 Mrs E. Grant

1982 Mrs E. Grant

1983 Mrs E. Grant

1984 Mrs O. Boyce

1985 Mrs E. Grant

1986 Mrs O. Boyce

1987 Mrs E. Grant

1988 Mrs E. Grant

1989 Mrs E. Grant

1990 Mrs E. Grant

1991 Mrs P.W. Lane

1992 Mrs E. Grant

1993 Mrs E. Grant

1994 Mrs P Lane

1994 Mrs S. Forester

1996 Mrs P. Lane

1998 Mrs. Ann Rodgers

2001 F. Challener

2002 Mrs Ann Rodgers

2003 Mrs Ann Rodgers

2004 Mrs Ann Rodgers

2005 Mrs Ann Rodgers

2006 J Cellan Jones/G.W.L. Gingell

2007 J. Cellan Jones

2008 G.W.L. Gingell

2009 G.W.L. Gingell

2010 Mrs H. Austin

2011 G.W.L. Gingell

2012 Mrs H. Austin

2013 Mrs H. Austin

2014 Mrs H. Austin

2015 Mrs H. Austin

2016 Mrs H. Austin

Top

Pilton Manor Cup

The Pilton Manor Cup - By a Senior Citizen


1979 Mrs E Grant

1980 Mrs M.G. Lindrea

1981 Mrs E Grant

1982 Mrs A. Rodgers

1983 Mrs B. Swanton

1984 Miss K Long

1985 Mrs O. Boyce

1986 Mrs O. Boyce

1987 Mrs K. Long

1988 Miss K. Long

1989 Mrs K. Milne

1990 Mrs E. Grant

1991 Mrs E. Grant

1992 Mrs E. Grant

1993 Mrs E. Grant

1995 Mr. J. Porter

1996 Mr. G.O. Bailey

1998 Mr. G.O. Bailey

1999 Mr. G.O. Bailey

2000 Mrs S. Howe


2001 Mrs S. Howe

2002 Mrs S. Howe

2003 Mrs S. Howe

2004 Mrs S. Howe

2005 Mrs S. Howe

2006 Mrs S. Howe

2007 Mrs S. Howe

2008 Mrs S. Howe

2009 Mrs S. Howe

2010 Mrs S. Howe

2011 Mrs S. Howe

2012 Mrs C. King

2013 Mrs C. King

2014 Mrs P. Hobbs

2015 Mrs S. Howe

2016 Christine King & Roger Rowsell




Top

Children's Trophy

The Children's Trophy - Child in sections G and H with highest points

2005 Samuel Thomson

2006 Freya Gautier

2007 Charlie Gautier

2008 Jacob Russell

2009 Jacob Russell / Emily Thomson

2010 Lara Eavis

2011 Tia Bell

2012 Joseph Morris

2013 Jemima Eavis

2014 Caroline Morris

2015 Gabrielle Radnidge

2016 Iris Landrigan and Jack Matthews

Top

Children's Cup

The Children's Cup - Child in sections I and J with highest points

2005 Alex Lintern

2006 Harriet Seymour

2007 Harriet Seymour

2008 Harriet Seymour

2009 Harriet Seymour

2010 Jemima Eavis

2011 Cuba Chapman

2012 Abbie Phillips

2013 Finn McCarvill

2014 Finn McCarvill

2015 Finn McCarvill

2016 Finn McCarvill


Top

British Legion Cup

The British Legion Cup - Senior Skittles


1956 N.R. Hares

1957 N. Butt

1958 N. Butt

1959 Mrs A Leigh

1960 Mrs A Leigh

1961 A.E. Cox/Sir John Fox

1962 N. Coleman/A.E. Cox

1963 A E. Cox

1964 Sir John Fox

1965 N. Coleman/A.E. Cox

1966 Mrs O. Boyce

1967 N. Coleman

1968 Mrs O Boyce

1969 A W. White

1970 Mrs A W. White

1971 Mrs O. Boyce

1972 Mrs J. Bond

1973 Mrs H. Coombes

1975 A. Morgan

1976 H.R. Godden

1977 Mrs D. Bailey

1978 R.L. Smith

1979 E.H. Knowles

1980 E.G. Willcox

1981 E.G. Willcox

1982 Mrs G Head

1983 D.E. Difford

1984 Rachel Austin

1985 Mrs Carole Head

1986 Mrs O. Boyce


1987 R. Rowsell

1988 F. Ganfield

1989 Mrs Carole Head

1990 Mrs C. Churches

1991 F. Ganfield

1992 F. Ganfield

1993 F. Ganfield

1994 F. Ganfield

1995 A. L. Edwards

1996 R. Rowsell

1998 G.O. Bailey

1999 G.O. Bailey

2000 G.O. Bailey

2001 Sandra Howe

2002 Sandra Howe

2003 Sandra Howe

2004 Emma Kynaston

2005 Martin Hunt

2006 Hilary Austin

2007 Anthony Austin

2008 James Woods

2009 Craig Robertson

2010 Craig Robertson

2011 Craig Robertson

2012 Luke Strong

2013 Andrew Shaw

2014 Leigh Robertson

2015 Ted Rogers

2016 Jean Warry

Top

Member's Cup

The Member's Cup - 12-16 Skittles

2010 Jake Burnett

2011 Tom Hall

2012 Jake Burnett

2013 Jake Burnett

2014 Jake Burnett

2015 Jack Elms

2016 Harvey Woods



Top

Junior Skittles Cup

Junior Skittles Cup - Under 12 Skittles

2013 Harvey Woods

2014 Harvey Woods

2015 Harvey Knock

2016 Finn McCarvill




Top

Allotments Cup 1

Allotments Cup 1st prize

2012 Wendy Halls

2013 Wendy Halls

2014 Don Cobb

2015 Chris and Ricky Futcher

2016 Cathy Lowe




Top

Allotments Cup 2

Allotments Cup 2nd prize

2012 Adele Robertson

2013 Don Cobb

2014 Maureen and Terry Morgan

2015 Maureen and Terry Morgan

2016 Jewelz Orme




Top

Cricket Cup

Cricket Cup

2011 Pilton Village Hall

2012 P.W.M.C.

2013 Pilton Village Hall

2014 P.W.M.C

2015 P.W.M.C

2016 P.W.M.C




Top

Ray Norman Memorial Cup

Ray Norman Memorial Cup - Tug o' War

2009 P.W.M.C.

2010 The King Billy

2012 Kelly’s Heroes

2013 The King William

2014 Festival Strength

2015 Festival Strength A

2016 Festival Strength A




Top

Harold Butt Cup

The Harold Butt Cup - Floral Art


1978 Mrs R.L. Lindra

1979 Mrs D. Bailey

1980 Mrs D. Bailey

1981 Mrs D. Bailey

1982 Mrs D. Bailey

1983 Mrs S. Hodghton

1984 Mrs. M Lindrea

1985 Mrs B. Summers

1986 Mrs B. Summers

1987 Mrs D. Bailey

1988 Mrs D. Bailey

1989 Mrs D. Bailey

1990 Mrs S. Boon

1991 Mrs D. Bailey

1993 Mrs A. Pearce

1994 Mrs E. LeWorthy

1995 Mrs D. Bailey

1996 Mrs D. Bailey

1998 Mrs D. Bailey

1999 Mrs D. Bailey

2000 Mrs D. Bailey


2001 Mrs J. Bailey/Mrs D. Bailey

2002 Mrs D. Bailey

2003 D. Bailey/S. Millard

2004 Mrs D. Bailey

2005 Mrs S. Millard

2006 Mrs D. Bailey

2007 Mrs S. Millard

2008 Mrs D. Bailey

2009 Mrs S. Millard

2010 Mrs S. Millard

2011 Mrs D. Bailey

2012 Mrs S. Millard

2013 Mrs S. Millard

2014 Suzanne Millard

2015 Elizabeth Horne

2016 Suzanne Millard




Top

E.W. Gould Cup

The E. W. Gould Cup - Flowers


1978 Mrs K. Milne

1979 Mrs V.Schofield

1980 Mrs M.G. Lindrea/Mrs K.D. Milne

1981 Miss K. E. Long/A. Bailey

1982 Miss K.E. Long/Mrs R.M. Cade

1983 Mr J. Porter

1984 A. Bailey/Mrs. K. Milne

1985 Mr J. Porter

1986 Miss C.R. Carter

1987 Mrs J. Porter

1988 Mrs C.P. Caretr

1989 Mr. R. M. Cade

1990 Mr. J. Porter

1991 Mr. J. Porter

1992 Mr. J. Porter

1993 Mr. J. Porter

1994 Mr. J. Porter

1995 Mr. J. Porter

1996 Mr. J. Porter

1998 Mrs. D. Bailey

1999 Mrs K. Milne

2000 Mrs A. Millard


2001 Mrs A. Millard

2002 Mrs D. Bailey

2003 Mrs R.A. Millard

2004 Mrs K. Milne

2005 Mrs A. Millard

2006 Mrs A. Millard

2007 Mrs K. Milne

2008 Mrs A. Millard

2009 Mrs A. Millard

2010 S. Holden

2011 Mrs A. Millard

2012 Mrs C. King

2013 Hilary Austin

2014 Sean Grothier

2015 Nicola Morris

2016 John Broxup




Top

Fred Chillcott Tankard

Fred Chillcott Tankard - Fruit

2005 Mrs G. Eavis

2006 Mrs G. Eavis

2007 Mrs G. Eavis

2008 Mr R. Rowsell

2009 Mr R. Rowsell

2010 Mrs G. Eavis/Mrs C. King

2011 Mrs.M Lindrea/Mr. R. Rowsell

2012 Mr. R. Rowsell

2013 Christine King

2014 Lindsay Bond

2015 Lindsay Bond

2016 Roger Rowsell


Top

The Stan Harris Cup

The Stan Harris Cup - Vegetables


1978 D. H Knowles

1979 E. G Willcox

1980 E.G. Willcos

1981 E.G. Willcox

1982 Mrs C. Head

1983 D.E. Difford

1984 D.E. DIfford

1985 Mrs O. Boyce

1986 Mrs O. Boyce

1987 R. Rowsell

1988 F. Ganfield

1989 F. Ganfield

1990 F. Ganfield

1991 F. Ganfield

1992 F. Ganfield

1993 F. Ganfield

1994 F. Ganfield

1995 A. L. Edwards

1996 R.M. Rowsell

1998 G.O. Bailey

1999 G.O. Bailey

2000 G.O. Bailey


2001 G.O. Bailey Family

2002 R.M. Rowsell

2003 R.M. Rowsell

2004 R.M. Rowsell

2005 R.M. Rowsell

2006 H. Godden

2007 H. Godden

2008 R. Rowsell

2009 R. Rowsell

2010 R. Rowsell

2011 R. Rowsell

2012 R. Rowsell

2013 Christine King

2014 Roger Rowsell

2015 Roger Rowsell

2016 Roger Rowsell


Top

The Barkle Cup

The Barkle Cup - Home Produce


1978 Mrs H. Austin

1979 Mrs H. Austin

1980 Miss K. Long

1981 Mrs M. Hill

1982 Mrs E. Grant/Mrs B Swanton

1983 Mrs B. Swanton

1984 Miss K. Long

1985 Mrs Carole Head

1986 Mrs K.E.Long

1987 Mrs K. Long

1988 Mrs Carole Head

1989 Mrs E. Grant

1990 Mrs E. Grant

1991 Miss K. Long

1992 Liz Gane

1993 Liz Gane/Mrs. E Gane

1994 Joanna Benner

1995 Joanna Benner

1996 Mrs P.W. Lane

1998 Joanna Benner

1999 Mrs Pauline Hobbs

2000 Mrs Pauline Hobbs


2001 Mrs Ann Rodgers

2002 Mrs Pauline Hobbs

2003 Mrs Pauline Hobbs

2004 Mrs Pauline Hobbs

2005 Mrs Pauline Hobbs

2006 Liz Gane

2007 Liz Gane

2008 Rachel Austin/Hilary Austin

2009 Hilary Austin

2010 Hilary Austin/Pauline Hobbs

2011 Pauline Hobbs

2012 Hilary Austin

2013 Hilary Austin

2014 Pauline Hobbs

2015 Hilary Austin

2016 Christine King




Top

The Pilton House Cup

The Pilton House Cup - Crafts and Specials


1978 Capt. T. Woodward/R.L Smith

1979 Not Awarded

1980 Mrs H. Austin

1981 Mrs C.A Head

1982 Mrs R.M. McCade

1983 Mrs. S. Head/N. Hodghton

1984 Mrs C.A. Head

1985 Mr N. Grenton

1986 Mrs C.A. Head

1987 Miss H. Judah

1988 Miss Joanna Head

1989 Miss Emma Kynaston

1990 Mrs J. Churches

1991 Miss Emma Kynaston/Mrs. Jenny Church

1992 Poppy Benner

1994 Roger Benner

1994 Roger Benner

1995 Julia Wilson

1996 Julia Wilson

1998 Mrs K. Milne

1999 Sandra Howe

2000 Sandra Howe


2001 Sandra Howe

2002 Sandra Howe

2003 Sandra Howe

2004 Emma Kynaston

2005 Harriet Seymour

2006 Pauline Hobbs

2007 Pauline Hobbs

2008 Rachel Austin

2009 Sandra Howe

2010 Sandra Howe

2011 Sandra Howe

2012 Sandra Howe

2013 Sandra Howe

2014 Pauline Hobbs

2015 Sandra Howe

2016 Alison Fox




Top

The Playgroup Cup

The Playgroup Cup - Under 5s


1988 Simon Bradfield

1989 Simon Bradfield

1990 Simon Bradfield

1991 Helen Davies

1992 David Grenter

1993 Heather Turner

1994 Luke Silk

1995 Madeline Hocking

1996 Katie Kurle

1998 Thomas Bailey

1999 Natasha Kurle

2000 Natasha Kurle

2001 Edward Morris-Adams

2002 Lara Eavis

2003 Samuel Thomson

2004 Freya Gautier

2005 Freya Gautier

2006 Charlie Gautier

2007 Charlie Gautier

2008 Jacob Russell


2009 Jacob Russell / Emily Thomson

2010 Jemima Eavis

2011 Tia Bell

2012 Joseph Morris

2013 Nora Kotchie

2014 Caroline Morris

2015 Alfie Young

2016 Iris Landrigan




Top

The Charles Boyce Perpetual Cup

The Charles Boyce Perpetual Cup - 5s to 7s

2004 Eddy Morris Adams

2005 Samuel Thomson

2006 Freya Gautier

2007 Freya Gautier

2008 Emily Thompson

2009 Emily Thomson

2010 Suzanna Pain

2011 Callum Bell/Bali Chapman

2012 Finn McCarvill

2013 Jemima Eavis

2014 Scott Matthews

2015 Gabrielle Radnidge

2016 Jack Matthews

Top

The Children's Cup

The Children's Cup - 8s to 11s

2004 Beatrice Durston

2005 Sophie Lintern/Louis Robertson

2006 Harriet Seymour

2007 Harriet Seymour

2008 Annie-Rose Chalmers

2009 Samuel Thomson

2010 Lara Eavis

2011 Cuba Chapman

2012 Lara Eavis

2013 Finn McCarvill

2014 Finn McCarvill

2015 Finn McCarvill

2016 Finn McCarvill

Top

The Fraser Cup

The Fraser Cup - 12s to 16s

2005 Alex Lintern

2006 Alex Lintern

2007 Sid Taylor

2008 Harriet Seymour

2009 Harriet Seymour

2010 Abbie Phillips

2011 Harriet Seymour

2012 Abbie Phillips

2013 Abbie Phillips

2014 Gemma Phillips

2015 Finn Robertson

2016 Nicola Barker

Top

The Walter Fleming Cup

The Walter Fleming Cup - Photographic


1982 Mrs J. Bond

1983 Mrs O. Boyce

1984 Mrs O. Boyce

1985 Mrs Bond

1986 Mrs. O. Boyce

1988 D. Mason

1989 D. Mason

1990 R. Raynsford

1991 Miss A. Goldie

1992 Mr R. Cinicola

1993 Mr S. Tofts

1994 Mr M. Hocking

1995 Mr S. Tofts

1996 Mr S. Tofts

1998 Mr R. Raynsford

1999 Mr S. Tofts

2000 Mrs S. Howe

2001 Mrs S. Howe

2002 Mrs S. Howe

2003 Mrs S. Howe


2004 Mrs S. Howe

2005 Mrs S. Howe

2006 Mrs C. King

2007 Mrs S. Howe

2008 Mrs S. Howe

2009 Mr J. Howe

2010 Mrs S. Howe

2011 Mrs S. Howe

2012 Kathryn Austin

2013 Mr S. Tofts

2014 Sandra Howe

2015 Sandra Howe

2016 Mr S. Tofts




Top