Schedule of Classes by Section - (2013 Flower Show)


Section A: Floral Art
Sponsors: EDWARD MOON, CAMILLE and ROBERT GREACEN
Judges: Mrs S. Bays, Mrs Rossiter
Trophy: Harold Butt Cup Holder: Suzanne Millard

1: ‘Mosaic’ ~ an arrangement of over 4” but less than 9” in any dimension
2: A miniature arrangement, no larger than 4” x 4” x 4”
3: An exhibit entitled ‘Casino Royale’
4: ‘Tropical Holiday’ ~ an arrangement including fruit and flowers
5: ‘Rainforest’ ~ an arrangement of natural materials, predominantly foliage
6: An arrangement in a lady’s shoe

HELPFUL HINTS FOR FLORAL ENTRIES

Use only quality material - no dead leaves etc.Use flowers that match the theme.
The plant material should dominate the display.The container should complement the arrangement.
No artificial flower is allowed.Use the colours and materials if they are specified.
Materials do not have to be grown by the entrant.Foliage can be used in all arrangements.
The oasis should be covered from view 

Section B: Flowers
Sponsors: COLIN and VERONA FRASER-MACKENZIE, PARTY PACKS
Judges: Mrs S. Bays, Mrs Rossiter
Trophy: E.W. Gould Cup Holder: Christine King

1: A single bloom on its stalk (not several blooms on one stalk)
2: A vase of flowers judged for its scent
3: 3 roses, single or mixed colours
4: 3 dahlias, single or mixed varieties
5: 6 sweet peas
6: A vase of 3 herbs
7: An herbaceous border collection: 1 stem of up to 10 varieties (no annuals or shrubs)
8: A house plant (in a pot of maximum diameter 12”)
9: 3 stems in a vase of any one type of flower, not listed above

Section C: Fruit
Sponsors: NORTON and JENNY BOYCE, JIM and EILEEN GOVIER
Judges: Mr C. Smith, Mr A. Bailey
Trophy: Fred Chilcott Tankard Holder: Roger Rowsell

1: 3 cooking apples
2: 3 eating apples
3: 3 pears
4: 6 plums
5: A bowl of raspberries
6: A bowl of blackberries
7: A bowl of any one type of fruit, not listed above

Section D: Vegetables
Sponsors: BROWN COW ORGANICS, T.G. POLLARD & CO
Judges: Mr C. Smith, Mr A. Bailey
Trophy: The Stan Harris Cup Holder: Roger Rowsell

1: 3 white potatoes
2: 3 coloured potatoes
3: 3 carrots
4: 3 onions from seed or sets
5: 6 shallots
6: 6 runner beans
7: The longest bean
8: 5 tomatoes ~ standard or large size
9: 8 tomatoes ~ mini or cherry size
10: 2 courgettes ~ 4-6ins long
11: 4 chilli peppers
12: 2 sweet peppers
13: 3 heads of garlic
14: 2-5 of any other one vegetable type not listed in classes 1-13 above
15: A basket of mixed vegetables


Class E6 - Dark Fruit Cake


5oz (150g) softened butter6oz (175g) mixed dried fruit, peel, cherries
5oz (150g) soft dark brown sugar2oz (50g) pecan nuts, chopped
8oz (225g) plain wholemeal flourGrated zest of 1 small orange
3 level tsp baking powderGrated zest of 1 small lemon
3 large eggs4oz (110g) whole blanched almonds
1lb (450g) good quality mincemeat 


7" round cake tin, greased, with the base and sides lined with greaseproof paper 
 
1. Pre-heat oven to Gas Mark 3, 325°F (170°C). 
2. Place all the ingredients (except the almonds) in a large mixing bowl. 
3. Mix everything together thoroughly. 
4. Spoon the mixture evenly into the tin, level off the surface and arrange the almonds over the top. 
5. Bake for about 1hr 15mins, or until the centre springs back when lightly touched. Then let it cool in the tin for 30 mins, before turning it out to finish cooling on a wire rack. 

Section E: Home Produce
Sponsors: JOE and CHRISTINE KING, RICHARD and SARAH DRABBLE
Judges: Mrs J. Marten-Smith, Mrs V. McRobbie
Trophy: The Barkle Cup Holder: Hilary Austin

1: A pot of jam, any variety (with wax disc)
2: A pot of marmalade (with wax disc)
3: A pot of fruit jelly (with wax disc)
4: 2 sorts of home-made sweets
5: A Victoria Sandwich cake made in 7” tins (jam filling only)
6: A Fruitcake made to provided recipe (see above)
7: A Carrot Cake with frosting topping
8: A round of wholemeal shortbread
9: 4 cheese scones
10: 6 biscuits or cookies, of one sort
11: A Bakewell Tart in a pastry case
12: 8 small cheese savouries, of one sort (e.g. straws, tartlets, biscuits)
13: A jar of fruit-based chutney or pickle
14: A jar of vegetable-based chutney or pickle
15: A loaf of bread

Section F: Crafts and Specials
Sponsors: MARK and MARNIE FRANKLIN, SUSAN GREEN, PAUL TOMLIN
Judges: Mrs L. Crooks, Mrs C. Axten
Trophy: Pilton House Cup Holder: Sandra Howe

1: A poem
2: A miniature allotment in a seed tray
3: A paper collage picture
4: A homemade toy
5: A painting in any medium
6: A monochrome drawing in any medium
7: A carving in any medium
8: A clothing accessory ~ either hat, gloves, bag, belt or scarf in any medium
9: A mobile using any materials (please provide a stand for displaying ~ not to be judged)
10: A pair of handmade earrings
11: A study of the human hand/s in any medium (except photographic)
12: A hand-knitted garment
13: A cushion cover
14: An item of woodwork or metalwork
15: A birth congratulations card
 
Sections G-J inclusive: CHILDREN
Sponsors: JAMES and CHRISTINE NICHOLSON
YASMINCA and MICHAEL WILSON
THE CHANGING ROOMS, WELLS, NEXT STEPS CHILD CARE CENTRE
Judges: Mrs S. Edmunds, Ms L Garland, Mrs J. Tonkins, Mrs K Winn

Section G: Children ~ Under Fives
Trophy: Playgroup Cup Holder: Joseph Morris
Prize Money: 1st 70p, 2nd 60p, 3rd 50p.

1: 6 wild flowers in a mug
2: A decorated flower pot
3: A picture of a house
4: A paper collage of an animal
5: A picture of the sun using pasta
6: A model of a person made from play-dough or clay
7: A collection of interesting shells and/or stones on a paper plate

Section H: Children ~ Fives – Sevens
Trophy: Charles Boyce Perpetual Trophy Holder: Finn McCarvill
Prize Money: 1st £1, 2nd 70p, 3rd 50p

1: A bird facemask
2: A monster made from fruit and/or vegetables
3: A picture of a pet (not a photograph)
4: A painted pebble
5: 3 biscuits decorated with faces (to be judged on the decoration only, the biscuits can be purchased)
6: A Lego vehicle
7: A photograph of an interesting tree ~ maximum 7” x 5”

Section I: Children ~ Eights – Elevens
Trophy: The Children's Cup Holder: Lara Eavis
Prize Money: 1st £1.50, 2nd £1, 3rd 50p.

1: A photograph of a garden flower ~ maximum 7” x 5”
2: Seed heads of 4 different grasses in a vase
3: A plate of 4 homemade biscuits or cookies
4: A fantasy treasure map
5: A model from a construction kit (Lego, Connect etc), designed by you
6: 10 interesting objects in a standard matchbox
7: A birthday card

Section J: Children ~ Twelves – Sixteens
Trophy: The Fraser Cup Holder: Abbie Phillips
Prize Money: 1st£2, 2nd £1, 3rd 50p

1: A painted jam jar for a tealight
2: 6 chocolate truffles
3: A painting in any medium
4: 4 muffins
5: An item made in Design and Technology
6: A photograph entitled ‘Patterns’ ~ maximum 7” x 5”
7: My collection

Section K: Photographic (maximum size A4 including mount if used)
Sponsors: MAURICE and CHRISTINE DAVIES, LEO CLARKE
“OBSESSED WITH PIPEWORK” POETRY MAGAZINE
GARY and KARINA WILSON
Judges: Mr I. Sumner, Mr M. Crooks
Trophy: The Walter Fleming Cup Holder: Katheryn Austin

1: Patterns in Nature
2: Market Day
3: Seeing Red
4: All the Fun of the Fair
5: Sporting Action
6: Evening
7: Steps or Stairs
8: Sleep
9: Working Life
10: A Touch of Frost
11: Vegetable Growing
12: Water, Water Everywhere
13: Springtime
14: A Pilton Door or Doorway
15: Feather/s ~ a macro/close-up photograph